Zmierzaj dalej
Czarno-biały Piazza del Duomo to inaczej plac katedralny. Usytuowany na przecięciu dwóch głównych ulic – Via Etnea i Via Vittorio Emanuele, stanowi serce Katanii. Rynek miasta powstał już w średniowieczu, ale po przejściu wielu kataklizmów i zniszczeń obecną formę zyskał po przebudowie w 1693 r. Swój początek ma tutaj najsłynniejsza ulica Via Etnea. Plac jest otoczony przepięknymi zabytkami i różnorodnymi atrakcjami do których należą:
W okolicach placu możemy przysiąść w kawiarni, by delektować się cappuccino w towarzystwie słodkiego cannolo siciliano (krucha rurka z ciasta podobnego do naszych faworków, jednak znacznie twardszego, wypełniona serkiem ricotta).
Najbardziej znane miejsce spotkań, z centralnie usytuowanymi fontanną i rzeźbą – słynnym Słoniem. Przez mieszkańców miasta zwanym pieszczotliwie Liotru. Nazwa pochodzi od imienia nadwornego uczonego Eliodora, którego spalono żywcem w 778 r. Według podań, kiedy alchemikowi nie udało się zostać biskupem, ożywił on kamiennego słonia na znak protestu. Choć według innej legendy to właśnie żywego słonia zamienił w kamień. Jak naprawdę było? Tę tajemnicę Eliodoro zabrał ze sobą.
Słoń od wieków pełni funkcję wizytówki i amuletu miasta. Podczas panowania arabskiego Katania zmieniła nazwę na Miasto Słonia – Balad-el-fil lub Medinat-el-fil. Przez historyków uznawany za najstarszą znaną rzeźbę wykonaną ze skały magmowej, co więcej z jednego kawałka. Pochodzi z epoki rzymskiej lub nawet wcześniejszej. Przez pewien okres zdobił fasadę ratusza, skąd podczas potężnego trzęsienia ziemi w 1693 r. spadł i połamał nogi. Odrestaurował go znany architekt Giovanni Battista Vaccarini jednocześnie dodając białe oczy i kły. Został ustawiony na podstawie z białego marmuru, ozdobionej rzeźbami symbolizującymi dwie rzeki przepływające przez miasto: Simeto i Amenano. Na grzbiecie dźwiga egipski obelisk z inskrypcjami wyrytymi dla bogini Izydy. Szczyt zdobi kula z insygniami św. Agaty: liliami (symbol czystości) i gałązką palmową (symbol męczeństwa), oraz tajemnicza tabliczka ze skrótem: „M.S.S.H.D.E.P.L.”. Inskrypcja ta wiąże się z legendą, według której na grobie św. Agaty, niedługo po jej śmierci, zjawił się anioł i zostawił tablicę z napisem: „Mens sana spontanea, honori Dei et patraie liberationi”, w wolnym tłumaczeniu znaczącym: umysł św. Agaty jest pełny czci do Boga i zbawienia jej rodzinnego miasta, którego jest patronką.
Całość obrazuje połączenie i mieszanie wpływów punickich, egipskich i chrześcijańskich na Sycylii.
Katańczycy są tak bardzo do niego przywiązani, że kiedy ogłoszono jego przeniesienie na peryferia miasta, zagrozili zamieszkami. Słoń zdobi herb Katanii, uniwersytetu, drużyny piłkarskiej i klubu rugby.
Oryginalną pamiątką z Katanii są marionetki sycylijskie przedstawiające rycerzy, Saracenów i księżniczki, które w najliczniejszych wariantach można nabyć w okolicy placu.
Piękny plac na północ od Piazza del Duomo z Pałacem Uniwersyteckim – pierwszym uniwersytetem na Sycylii, założonym w 1424 r.
Oświetlony czterema kandelabrami z brązu, wykonanymi przez rzeźbiarza Mimiego Marii Lazzara. Ich postacie obrazują cztery miejskie legendy:
Sam uniwersytet również wart jest odwiedzenia, chociażby dla zjawiskowej, czarno-białej mozaiki pokrywającej jego wewnętrzny dziedziniec.
O innych atrakcjach, takich jak najdłuższa sycylijska ulica Via Etnea, zachwycająca brama miejska Porta Ferdinandea czy niezwykle monumentalny cmentarz, Monumental Cemetery in Catania, przeczytasz niebawem 🙂 A teraz zanurz się w bajecznie zielonym ogrodzie Belliniego, wspaniałego katańskiego kompozytora.
Może wesprzesz moją pracę i pójdziemy razem na kawę? Ta cudna, czarna materia dodaje sił do działania i pozwala na tworzenie kolejnych ciekawych notek :)
buy coffee